Stowarzyszenie Miłośników Gminy Jastarnia

i Rozwoju Turystyki PÓŁWYSEP

84-140 JASTARNIA
Jastarnia, 31.08.2017r

XVIII Metropolitalny Festiwal Piosenki Religijnej

   

XVIII Metropolitalny Festiwal Piosenki Religijnej organizowany w Gminie JASTANIA, odbył się zgodnie z przedstawionym wcześniej Programem Festiwalu i Regulaminem.

Tym roku dobór zespołów na festiwal przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap zakładał iż zespoły prześlą płyty lub w innej formie swoje nagrania do Prezesa Stowarzyszenia PÓŁWYSEP do 15.06.2017 roku a następnie zostaną one przesłane JURY do Pana Prof. Romana Peruckiego – Przewodniczącego, który wraz z pozostałymi członkami Jury Panią prof. Alicją Kowalską – Pińczak i ks. prof. Stanisławem Ziębą wytypują zespoły do konkursu finałowego. Zgłosiło się piętnaście zespołów z których do konkursu na drugi etap wybrano pięć. Na drugi etap zaproszono pięć zespołów, łącznie z opiekunami, wzięło udział w drugim etapie festiwalu 32 osoby. Zespoły pochodziły z Archidiecezji Gdańskiej, jak również z innych rejonów Polski (Gdańsk, Żukowo, Warszawa, Świdnik, Złotów, Jastrzębie Zdrój). Należy podkreślić, że w tym roku w drugim etapie Festiwalu brały udział dwa zespoły, które wzięły udział po raz pierwszy a wybrane zostały z piętnastu zespołów zgłaszających swój udział w pierwszym etapie. Przesłuchania zespołów odbyły się w kościele parafialnym w Jastarni o godzinie 14.00. Każdy zespól miał 20 minut czasu aby zaprezentować swoje utwory, które oceniało Jury w składzie jak podano wyżej. Przesłuchania były dostępne dla publiczności. Msza Św. odbyła się o godzinie 18.00 o 19.00 w kościele odbył się koncert finałowy. W trakcie przemówienia pokazano film na którym przedstawiono sylwetkę patronów nieżyjącego już Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego i obecnego Ks. Arcybiskupa Sławoja Głodzia. Treść filmu uzupełniono informacją dotyczącą drugiego patrona Festiwalu Marszałka Struka i Urzędu Marszałkowskiego wspierającego Festiwal. Po przedstawieniu sylwetki Marszałka Struka w trakcie transmisji filmu, przedstawiono sylwetkę Brata Alberta Chmielowskiego, którego życiorys i postawa patriotyczno - religijna była mottem Festiwalu. Na koniec pokazano urywki piosenek zespołów biorących udział w roku 2016 w którym zorganizowano przegląd piosenek i utworów wykonywanych przez Zespół Debemus Cantare (załącznik - płyta). Po zakończeniu filmu przywitano zespoły biorące udział w Festiwalu i wszystkich gości i współorganizatorów. Następnie przewodniczący Jury prof. Roman Perucki odczytał protokoły Jury. W trakcie odczytywania protokołu dotyczącego nagród wręczono upominki i nagrody kierownikom zespołów biorących udział w drugiej części Festiwalu. Na zakończenie Festiwalu wszystkie zespoły i gości biorących udział w koncercie pożegnał Ks. Infułat prof. Stanisław Zięba Festiwal nagrywany był przez Gdańską Telewizję a wywiad medialny przeprowadzał redaktor z Gościa Niedzielnego.

   
zdj1
zdj2

Msza Św. i koncert festiwalowy w kościele parafialnym w Jastarni (fot. Z.Łukasiewicz-STUDIO1)

   

W przed dzień tj. 27.08. o godzinie 18.00 w parku miejskim w Jastarni odbył się koncert dwóch zespołów AGAPE i JORDAN, który trwał ponad półtorej godziny. Koncert, mimo nie najlepszej pogody, cieszył się dużym zainteresowaniem.

   
zdj5 zdj6
zdj7 zdj8

Koncert w parku miejskim Zespołów Jordan i Agape (fot. Z.Łukasiewicz-STUDIO1)

   

sys11Dla wszystkich uczestniczących zespołów i sponsorów zostały przygotowane pamiątkowe podarunki w postaci koszulek festiwalowych z logiem XVIII Festiwalu 2017 i Stowarzyszenia "PÓŁWYSEP", pamiątkową reprodukcję obrazu Brata Alberta Chmielowskiego, namalowanego przez Antoniego Wawrzyniaka a znajdującego się w kościele w Juracie, prezentujący motto Festiwalu.

 

Główne nagrody zostały ufundowane przez Marszałka Województwa Pomorskiego wysokości 5 000 zł. Nagrody z puli Marszałka otrzymali:

  1. Nagrodę specjalną 2 000 zł za kompozycję i wykonanie pieśni poświęconej Matce Boskiej Fatimskiej wyśpiewał Zespół Debemus Cantare. Nagroda ufundowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Zespół otrzymał również statuetkę w postaci ryby wykonaną przez artystę plastyka Henryka Krolla.

2.      Za wykonanie piosenki kaszubskiej lub z regionu którego pochodził zespół, 1 500 zł otrzymał Zespół Appassjonata z Jastrzębia Zdroju. Nagroda ufundowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego,

3.      Za wykonanie estradowej piosenki religijnej 1 500 zł otrzymał Zespół Immaculata z Gdyni Orłowa. Nagroda ufundowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego,

4.      Nagrodę za Maryjną Piosenkę Religijną 2 000 zł zdobył zespół Jordan z Gdańska, którą ufundował Ks. Arcybiskup Metropolita Gdański.

5.      Nagrodę główną wysokości 2 500 zł oraz statuetkę Magnificat (wykonaną przez artystę plastyka Henryka Krolla) za liturgiczną piosenkę religijną otrzymał Zespół Agape z Żukowa. Nagroda ufundowana przez ks. Proboszcza Parafii Jastarnia, Stowarzyszenie PÓŁWYSEP, oraz Ochotniczą Straż Pożarną.

 
zdj12
Henryk Kroll – metaloplastyk, twórca statuetki Magnificat i nagrody specjalnej (fot. Z.Łukasiewicz-STUDIO1)

 

  Wawrzyniec Wawrzyniak